Salı, Haziran 03, 2008

Kiva.org ile siz de mikrokredi verin!


Geçtiğimiz günlerde Colors dergisinde rastladım Kiva.org'la ilgili bilgilere. Mikrokredilendirme ile ilgili bir yazıda bahsedilen Kiva.org, hiç tanımadığınız dünya insanlarına kredi vermenize olanak tanıyor. Sistem şöyle çalışıyor:

- Mikrokrediden faydalanmak isteyenler, her ülkedeki kiva.org partneri kurumlara başvuruyorlar ve krediyi neden istediklerini v.b. anlatıyorlar. Bu partner, kredi başvurusunu uygun bulursa, kiva.org'da ilgili bir kredi talebi oluştutuluyor.
- Kiva.org sitesine üye oluyorsunuz ve kredi vermek istediğiniz kişi veya grubu seçiyorsunuz.
- İlgili kişilere dilediğiniz miktarda kredi verebiliyorsunuz. Mesela bir kişi 1000 USD kredi istediyse, siz 25 USD ile bu kişinin kredisine katılabiliyorsunuz.
- Kredi talebindeki tutar tamamlandıktan sonra, gerekli fonlar ilgili kişi veya gruba aktarılıyor ve bundan sonra ödeme süreci başlıyor.
- Krediyi alan taraf, kredi şartlarında belirttiği vadede ve genellikle bir kaç taksitte geri ödemelerini gerçekleştiriyor.

Burada kiva.org kredinin geri ödemesi ile ilgili bir garanti sunmuyor, ancak, verdiğiniz krediyi değerlendiren partner kurumun istatistiklerine göre size risk seviyesini bildiriyor. Böylece, siz de riskli veya daha az riskli kredilere fon ayırma kararınızı verebiliyorsunuz.

İşlemler için, krediyi sağlayanın bir PayPal hesabı olması gerekiyor, tüm ödemeler ve geri ödemeler bu hesap üzerinden gerçekleştiriliyor.

Sizin için küçük, ama onlar için büyük bir adım!
Kiva.org, bizim günlük hayatımızda belki bir yemek için harcadığımız bedellerle, uzaktaki insanların hayatlarında değişiklik yaratma fırsatını sunmakta. Kredilerin geri ödenme yüzdesi ise çok yüksek. Ben denedim ve ilk geri ödemelerim gelmeye başladı, size de öneririm.

Kiva.org için tıklayın.

5 yorum:

Emre dedi ki...

Thanks

Hazırladığınız bu güzel site için sizlere sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz ve başarılarınızın devamını diliyoruz.

Kolay gelsin.

Saygılar ..

"
www.internetten-para-kazan.xm.com
Ekibi "

TFR dedi ki...

Harika bir hizmet. Ne yazıkki Türkiye'de mikrokredi veren bir kurum dahi yok...

Gothic07 dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Gothic07 dedi ki...

çok güzek bir hizmet darısı Türkiye'nin başına...

DOWNLOAD(örnek: ikinci sayfa)

Admin dedi ki...

Paylaşım için teşekkürler. Ben de faturalı hatta kredi araştırması yaparken buldum. İşime yaradı.

Hakkımda

Fotoğrafım
İstanbul Teknik Üniversitesi, İşletme Mühendisliği bölümünden 1989 yılında mezun oldum. Sırası ile PEG A.Ş., Alboy A.Ş., Superonline A.Ş, Turk Nokta Net Ltd. Şti. (Turk.Net), Doğan Online (E-kolay) ve İksir A.Ş. (İxir) ve DorukNet'te farklı pazarlama yöneticiliği pozisyonlarında görev yaptım. Şu anda, Markethink markası altında bağımsız pazarlama yönetim ve danışmanlığı servisleri konusunda çalışmaktayım. Bana ulaşmak isterseniz, oner.serdar@gmail.com adresini kullanabilirsiniz.